DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi Fintech Komitesi Başkanı İlker Sözdinler Oldu

Türkiye’nin lider fintech şirketi Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) / Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Komitesi Başkanı seçildi. Yeni görevi ile İlker Sözdinler, DEİK’te finansal teknoloji şirketlerinin yurtdışı pazarlara açılması konusunda liderlik yapacak. 

 

İnovatif fintech çözümleriyle Türkiye’nin ilk elektronik para şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme’nin CEO’su İlker Sözdinler, DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Komitesi Başkanı seçildi. Türkiye ekonomisinin dinamiklerini güçlendirmek ve Türkiye’nin gücünü dünyaya taşımak amacıyla faaliyet gösteren DEİK, ülkemizdeki teknoloji ihracatını artırmak üzere kurduğu Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nde, 9 farklı komite oluşturdu. 9 komiteden biri olan Fintech Komitesi Başkanlığı görevi ise İlker Sözdinler’e verildi.  

 

Finansal teknolojilerin yurtdışında söz sahibi olması için çalışacak

 

İlker Sözdinler, yeni göreviyle ilgili olarak şunları söyledi: “Uzun yıllardır finansal teknolojiler alanında edindiğim deneyimlerle, kurduğum her yapıyı globalleştirmek üzere çalışmalar yürüttüm. Kurucusu ve CEO’su olduğum Birleşik Ödeme, uluslararası para transferinden, ön ödemeli kart ve dijital cüzdana, offline/online tahsilattan akıllı kasaya, kiosklardan sadakatin bir hizmet altyapısı olarak sunulmasına kadar birçok alanda uzmanlaşmış bir şirket. Bunun yanı sıra yurtiçinde global şirketlerle ve yurtdışında da para transferine yönelik önemli isimlerle çalışan uzman ekibimizin elde ettiği tecrübeyi, ülkemizdeki diğer fintech şirketleri için yol gösterici nitelikte kullanmaya hazırız. Ülkemiz finansal teknolojiler alanında gerek yetişmiş insan kaynağı, gerekse sahip olduğu bilgi birikimi açısından çok özel bir konumda yer alıyor. Bu vesileyle, DEİK gibi güçlü bir kurumun çatısı altında, bu yıl ilk kez kurulan Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Komitesi Başkanlığı’nı üstlenerek bu kıymetli teknolojilerin yurtdışına açılması konusunda destek vermenin büyük görev bilinci ile hareket ediyor ve bundan dolayı da büyük heyecan duyuyoruz. Kısa vadeli olarak önemli fuarlarda Türk fintech pavilyonu kurmayı; orta vadeli olarak 2025 yıl sonu itibarıyla sektördeki her 4 fintech oyuncusunun en az birinin uluslararası iş yapar hale gelmesini; uzun vadeli olarak ise 2030 yılı itibarıyla en az 5 fintech şirketinin artan ihracat geliri sayesinde Fortune 500 listesinde yer almasında aktif rol almayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, Türkiye’nin finansal teknolojileri alanında başarılarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.” 

 

İlker Sözdinler Hakkında 

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler 2005 yılında PennState Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri ve İşletme çift anadal yaparak lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında kariyerine 2005 yılında NGN’de kurucu ortak olarak devam eden İlker Sözdinler, NGN’de birçok finansal kuruluşa hizmet verdikten sonra, bölgenin büyük yabancı entegratörüne hisselerini satarak büyük bir başarıya imza attı. Bu süreçte 2010’da kurduğu Birleşik Ödeme ile FaaS vizyonunu Türkiye’ye duyurma hedefiyle sektörde yenilikçi bir adım attı. Teknoloji ve inovasyona olan tutkusuyla kurmuş olduğu Birleşik Ödeme ile önemli başarılara imza atan İlker Sözdinler, Ekonomist Dergisi’nin yayınladığı ‘’40 yaş altı en güçlü 40 genç CEO” listesinde yedi yıl üst üste yer aldı. 12 yıldır artan başarıyla finansal teknolojiler alanında çalışan, ilk elektronik para şirketlerinden biri olan Birleşik Ödeme, 2020 yılında Finberg’ten aldığı yatırımın yanı sıra 2021 yılında da Oyak Portföy Girişim Sermayesi Fonları’ndan aldığı yatırım ile hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Şirket, İlker Sözdinler’in “bölgenin en büyük fintech şirketi” olma vizyonuyla emin adımlarla ilerlerken; Türkiye’ye ek olarak Azerbaycan, Romanya ve Gürcistan’da faaliyet gösteriyor ve 2023 yılı itibarıyla toplamda 10 ülkede faaliyete geçmeyi hedefliyor. Sözdinler ayrıca, teknoloji alanında girişimlere yatırım yaparak ekosistemin güçlenmesine destek olmayı sürdürüyor ve 2022 yılı itibarıyla DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) çatısı altında yapılanan Dijital Teknolojiler İş Konseyi’nin Fintech Başkanlığı’nı sürdürüyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı