Goodyear, yüzde 63’ü sürdürülebilir malzemeden üretilmiş konsept lastiğini görücüye çıkardı

Goodyear'ın 63 sürdürülebilir malzemeden üretilmiş kamyon konsept lastiği, şirketin ticari filolarda verimlilik ve sürdürülebilirliği artırma vizyonunu güçlendiriyor.

 

  • IAA Transportation fuarında 63 sürdürülebilir malzemeden* ürettiği yenilikçi kamyon lastiğini görücüye çıkaran Goodyear, sürdürülebilirlik vizyonunu bir kez daha ortaya koydu.

 

  • Goodyear'ın entegre ürünleri ve mobilite çözümleri, müşterilerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan bir mobilite ekosistemine yönelik önemli bir adım. 63 sürdürülebilir malzemeden üretilen kamyon lastiği, 20 lastik bileşeninden oluşan 15 özel malzemeden oluşuyor. Yakıt verimliliği açısından "A" sınıfı etiketli bu konsept lastiği, şu anda pazarda bulunan en verimli Goodyear kamyon lastikleriyle eşit düzeyde yakıt tasarrufu sağlıyor.

 

  • Karbon siyahı lastiklerde bileşimin güçlendirilmesi ve lastiğin sırt ömrünün uzatılması için kullanmakta olup, çeşitli petrol veya kömür katranı ürünlerinin yakılmasıyla elde edilir. Bu konsept lastiğinin içeriğinde, bitkisel yağ, kullanım ömrünün sonuna gelmiş lastik piroliz yağı, karbondioksit yakalama ve dönüştürme ve düşük karbonlu metan piroliz işleminden üretilen dört farklı karbon siyahı yer alıyor.

 

  • Konsept lastikte bulunan petrol bazlı yağların bir kısmının yerine kolza yağı kullanılıyor. Kolza yağı, lastiğin kauçuk bileşiminin değişen sıcaklıklar karşısında esnekliğini korumasına yardımcı olan biyolojik bazlı bir kaynak olduğundan; biyolojik bazlı kolza yağının kullanılması, şirketin petrolden türetilen yağları 2040 yılına kadar üretim süreçlerinden tamamen çıkarma hedefiyle de tutarlı bir adım olarak öne çıkıyor.

 

  • Yol tutuşu artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için lastiklerde sıklıkla kullanılan bir malzeme de silisyum. Bu konsept lastik, pirinç üretiminin çoğunlukla çöp toplama tesislerine gönderilen bir yan ürünü olan pirinç çeltiği külünden üretilmiş yüksek kaliteli özel bir silisyum türü içeriyor. 

 

  • İçeriğinde kullanılan polyester ise; plastik şişelerden ve diğer plastik atıklarından, polyesterin baz kimyasallarına geri döndürülmesi ve lastik üretimine uygun ve yeniden kaplanabilirlik kalitesini artıran sanayi tipi polyester haline getirilmesiyle polyester geri dönüşümü gerçekleştirilerek üretiliyor. 
     

Gelecek yıllarda bu konsept lastiği ağa bağlanarak çeşitli lastik sağlığı parametrelerini izlemek için kullanılabilecek. Bu uygulama, atıkların azaltılmasının yanı sıra ideal lastik basıncı ve lastik durumunun sağlanmasıyla verimliliğin artırılmasını sağlama potansiyeline sahip. Lastiğin durumunun izlenmesi, bir lastiğin yenilenip yenilenmeyeceğini belirleme konusunda önemli bir etken olarak döngüselliğe katkı sağlar ve verimliliği artırır. 

 

Konsept kamyon lastiği, şirketin sürdürülebilir malzeme kullanma kararlılığıyla da uyumlu bir ürün. Bunun yanında, sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş, düşük yuvarlanma direnci sağlayan, tamamen yeniden kaplanabilen Goodyear Total Mobility** çözümü sayesinde lastik sağlık takibi uygulamasına bağlanma imkânı sunan lastikler, döngüsellik ve iklim üzerinde olumlu etkiye sahip olma potansiyeliyle öne çıkıyor. 

 

Konuyla ilgili olarak Goodyear Ticari Çözümler Birimi Başkan Yardımcısı Grégory Boucharlat; "Goodyear Total Mobility çatısı altında geliştirdiğimiz entegre ürünlerimiz ve mobilite çözümlerimiz, müşterilerimize zorlu taşımacılık pazarında daha fazla destek sağlayabilir ve kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Goodyear, iş ortaklarımızın daha rekabetçi, daha verimli ve daha sürdürülebilir olma konusundaki hedef ve beklentilerine yardımcı olan ürün ve çözümler geliştirmek için çalışıyor." dedi.

 

Goodyear Total Mobility çözümünü geliştirme çalışmaları, Avrupa'daki taşımacılık sektörünün beklentileri ve karşılaştığı zorluklarla aynı yönde ilerliyor. Taşımacılık sektöründen 1.400'ü aşkın temsilciyle yakın zamanda yapılan Sürdürülebilir Gerçeklik Anketinden elde edilen sonuçlar, sürdürülebilir kalkınma amaçlarını gerçekleştirmenin taşımacılık filosu faaliyetleri açısından önemli bir hedef olduğunu doğruluyor. Goodyear Total Mobility ve sürdürülebilir malzemelerden üretilen bir kamyon lastiği geliştirme konseptinin, taşımacılık şirketlerinin önümüzdeki yıllarda bu hedefi gerçekleştirmesine destek olması bekleniyor.

 

* IAA Transportation fuarında sergilenen, 63 sürdürülebilir malzemeden üretilmiş kamyon lastiği, tanıtım amaçlı üretilmiştir.

 

**Goodyear Total Mobility, premium ticari kamyon lastiği ürün grubunu, veri odaklı takip ve tahmine dayalı analiz çözümlerini ve Avrupa genelinde 2.000'den fazla servis konumunu bir araya getiren uçtan uca filo yönetim sistemidir. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı