İBB Şehir Tiyatroları’ndan Bir Shakespeare Klasiği Hamlet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları William Shakespeare’in yazdığı, Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirdiği, Engin Alkan’ın yönettiği Hamlet’i seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

 

Usta yönetmen Engin Alkan, Shakespeare’in dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip bu oyununu, farklı bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Yaşam ve ölüm arasında, iktidar ve intikam arasında, düşüncesi ile eylemi arasında insanın tüm zamanlara özgü çelişkilerini sahneye taşıyan, tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, Engin Alkan’ın rejisinde çağdaş bir okumayla şimdiki zamandan bakılan çarpıcı bir hatırlamaya dönüşüyor.

 

Dramaturgisini Sinem Özlek’in, dekor-ışık tasarımını Cem Yılmazer’in, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, efekt tasarımını Metin Küçükyılmaz’ın, hareket düzenini Senem Oluz’un, dövüş koreografisini Murat Turhan’ın yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Deran Özgen, Destan Batmaz, Direnç Dedeoğlu, Doğan Altınel, Doğan Şirin, Elçin Atamgüç, Emrah Derviş Soylu, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Tevfik Şahin, Zafer Kırşan, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor.

 

Hamlet Adalet İçin Yalnız Bir Başkaldırandır

 

Hamlet karakterini derinlemesine anlatan oyunun yönetmeni Engin Alkan:

 

“Hamlet kendini umutsuzluğunun ve yalnızlığın kulelerine kilitlemiştir yine de kaderini omuzlarında taşımak zorunda olduğu acı verici bir lanet olarak görmez. Yaşadığı hayata direnebilme gücünü bastırılmış öfkesinde bulur. Yaşadığı hayal kırıklığı düşüncelerini keskinleştirir ve başkaldırmayı seçer.

 

Babasını öldürüp krallığa çöreklenen amcası Clauidius’u devirmek ve kendisinden gasp edilen tahtı geri almak için mücadele etmeyi değil, yanlışa meydan okuyarak tüm mağdurların savunulmasına katkıda bulunmayı seçer. Bunu yaparken krala karşı kendisini destekleyenlerin yardımını talep etmez. Onun için yanlışa karşı çıkmanın, yanlışın cezalandırılmasından öte ahlaki bir önemi vardır. Bir anlamda Hamlet adalet için yalnız bir başkaldırandır.

 

Onurlu bir amaçla düşmanlarına karşı kendi yöntemleriyle savaşırken, -sebep olduğu ölümlerle-  sistemin oyun kuranları kadar şiddete bulanır. Ancak yol açtığı ölümler her zaman rakiplerinin şeytanlıklarına cevap olduğundan herkesin gözünde ahlaki olarak temiz kalır.”

 

Oyun, 5-8 Ekim, 12-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

 

“Hamlet, Şimdiye Kadar Yazılmış En Muhteşem Oyun”

 

Hamlet’i bir oyuncunun gözünden anlatan İngiliz tiyatro oyuncusu Laurence Olivier:

 

“Hamlet, kanımca, her yönüyle şimdiye kadar yazılmış en muhteşem oyun. Tiyatro literatüründeki her şeyin üzerinde yükseliyor. Bize büyük hazlar, gölgeler ve hayaletler, zaman zaman da üstün komedi anları bahşediyor.

 

Bir satırı her okuyuşunuzda yeni bir şey keşfedebilirsiniz. Hamlet'i oynayabilirsiniz, fırsatlar elverdiğince çok oynayabilirsiniz ama yine de onun sahip olduğu hazine sandığını tüketemezsiniz.

 

Sizi kandırıp, yanlış köşelerden döndürebilir ve çıkmaz sokaklara sokabilir, ya da tüm tecrübe ve sezgilerinizi elinizden alır, sizi yıldızların arasına fırlatır. Hamlet, size bilinmeyen zevklerle örülü anlar yaşatabilir, ya da umutsuzluğun derinliklerine atabilir. Eğer bir kez olsun Hamlet'i oynarsanız, hayatınızın sonuna dek kafanızda takıntı haline gelir, hırsla içinizi kemirir durur. Beni ele geçirdi. Her gün onu düşünüyorum.” der.

 

İyi seyirler…

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı