Avrupa Bilişim Enerji Verimliliği Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi

Huawei, 29-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Avrupa Bilişim Enerji Verimliliği Zirvesi 2022’ye ev sahipliği yaptı. Çeşitli ülkelerden yaklaşık 300 davetlinin katıldığı etkinlikte, telekom sektöründe harcanan enerjinin azaltılmasının yolları tartışıldı. 

 

İstanbul’da düzenlenen zirveye, Huawei’in operatör müşterilerinden ve iş ortaklarından oluşan uzmanlar katıldı. Oyuncu ve çevirmen Ece Dizdar’ın sunduğu ve teması ‘yeşil geleceği aydınlatmak’ olarak belirlenen etkinlikte Huawei, bilişim alanındaki enerji trendlerini katılımcılarla paylaştı.     

 

Bilişim sektöründe sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren iki uluslararası kuruluş olan GeSI ve CDP’nin de destek verdiği organizasyon, açılış konuşmalarıyla başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, yaptığı konuşmada; “Dijital sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularını tartışmamıza imkan veren bu önemli zirveyi düzenleyen Huawei’e teşekkür ediyorum. 27 ülkeden gelen yaklaşık 300 davetliye başarılı bir etkinlik diliyorum, Türkiye’ye İstanbul’a hepiniz hoş geldiniz” dedi. Bilişim teknolojilerinin dünyada birbirleriyle bağlantılı yaklaşık 5 milyar insanın hayatının her alanını etkilediğine dikkat çeken Dr. Sayan, bilişim sektöründeki her paydaşın sürdürülebilir çözümlere odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Sayan; “Bilişim alanında enerji verimliliğini sağlamak için iki hedef var. Birincisi, tüketilen enerjiyi azaltıp bunu yenilenebilir kaynaklardan elde etmek. İkincisi ise bilişimin her alanında harcanan enerjiyi, akıllı çözümlerle an aza indirmek. Gelin sektördeki tüm paydaşlar olarak bu hedefleri başarıp, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakalım” şeklinde konuştu. 

 

Huawei Türkiye Genel Müdürü Lijing ise açılış konuşmasında; “Türkiye’de 20 yıldır yenilikçi projelerimizle iz bırakmaya ve yerel ortaklıklar kurmaya devam ediyoruz. Bir yandan şirketlerin ve konutların güneş enerjisinden faydalanmalarını sağlayan ürünler sunarken, bir yandan da ürünlerimizin harcadığı enerjiyi en aza indirecek çözümler geliştiriyoruz. Kurumsal bir Türkiye vatandaşı olarak, yeşil dönüşüm için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

 

Toplantının ikinci bölümünde mobil operatör yöneticileri ve iş ortakları temsilcileri, bilişim alanında enerji verimliliğini artıran başarılı örnekleri katılımcılarla paylaştı, ardından da Huawei’in bu alanda geliştirdiği ürünlerin tanıtıldığı salonu gezerek, şirketin uzmanlarından bilgi aldı. Zirvenin ikinci gününde ise katılımcılar, İstanbul çevresindeki çevreci baz istasyonu turuna katıldılar. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı