Hackerlerin Odak Noktası Oyun Endüstrisinden Uzaklaşmıyor

Oyun endüstrisine yönelik siber saldırı yağmuru devam ediyor. En ikonik oyunlardan biri olan GTA’nın çıkması beklenen yeni oyununa gerçekleşen saldırı da hackerlerin bu endüstrinin peşini bırakmayacağını gösteriyor. Yıllar boyunca oyun endüstrisinin uğradığı saldırı grafiğinin hep yükselişte olmasına dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, oyun endüstrisinde siber güvenlik önlemlerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

 

Gün geçtikçe kitlesi büyüyen ve kültürü derinleşen oyun endüstrisinin aynı oranda karşı karşıya olduğu siber güvenlik tehlikesi de büyüyor. Geçen yıllarda sektördeki oyun devlerinden birinin yüksek profilli saldırı sonucu yaşadığı büyük veri ihlali örneğindeki gibi tutkunları tarafından heyecanla beklenen GTA 6 oyununun yaratıcısı Rockstar Games’in de hackerlerin saldırısına uğradığı belirtiliyor. GTA 6 kaynak kodlarının paylaşılması tehdidi, hacker faaliyetlerinin oyun sektöründe yarattığı kötü sonuçları akıllara getiriyor. Rockstar Games’in ağ sunucularına sızan hackerler, benzer şekilde farklı siber saldırılarda web uygulamalarında oyuncu hesaplarını ele geçirerek hesapların ve kişisel verilerin satılmasına neden oluyor. Özellikle kredi kartı verileri de dahil olmak üzere yaşanan önemli veri kayıpları dikkat çekiyor. Popüler olan ve sabırsızlıkla beklenen GTA 6’ya yönelik gerçekleştirilen saldırı, sektörde siber güvenlik bilincinin önemini tekrar hatırlatıyor.

Yüksek Profilli Saldırılar Yüksek Profilli Oyunların Peşinde

Konuyla ilgili “Yakın zamanda yetkisiz birinin yeni GTA oyununun erken geliştirme görüntüleri dahil, gizli bilgilere yasadışı bir şekilde eriştiği ve sistemlerimizden gizli bilgileri indirdiği bir ağ saldırısına maruz kaldık.” açıklamalarında bulunan GTA 6’nın geliştirici firması Rockstar Games’in iç sunucularına sızarak gerçekleştirilen siber saldırı akıllara siber güvenlik açığının yıkıcı etkilerini tekrar getiren bir etki yaratıyor. Oyun endüstrisi için yıkıcı etkileri tekrar gündeme getiren bu olaya dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, uzun zaman ve emek harcanan oyunlara yönelik siber saldırıların meydana getirdiği kötü sonuçlardan uygulanabilir siber güvenlik önlemleri sayesinde kaçınarak hem zamanın hem de emeğin korunabileceğini ifade ediyor. Evmez, “GTA 6 sızıntısı, bize ağ saldırılarından kaynaklanan saldırıların, tüm sektörler için kritik olduğunu ve her sektörden kuruluşun kapsamlı bir ağ güvenliği mimarisine sahip olması gerektiğini gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

 

Siber Güvenlik Refleksi Oyun Endüstrisinde Geliştirilmeli

 

Uygulamalar söz konusu olduğunda güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanan zarardan kaçınmak oyun endüstrisindeki siber güvenlik oluşturma süreci için oldukça önemli görülüyor. Özellikle web uygulamalarının risk altında olmaması için zafiyet taramasının göz ardı edilmemesi ve güvenlik testlerinin düzenli uygulanması gerektiğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, şüpheli hareketlerin ve siber güvenlik için oluşturulan kuralların denetlenmesinin önemini vurguluyor. Yusuf Evmez, aynı zamanda bireysel güvenlik önlemlerinin de Sıfır Güven Yaklaşımı’nı güçlendireceğini belirtiyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı